قارچ پوستی گربه‌ها و تشخیص آنها با نور فرابنفش

بیماری‌های پوستی گربه

درماتوفیت گربه  (dermatophytosis in cat- RingWorm)

قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز که به آن اصطلاحا کچلی نیز می‌گویند عامل درماتوفیت گربه است این عارضه یک بیماری شایع پوستی در گربه است که به وسیله قارچهایی به نام درماتوفیت (Dermatophyte) به وجود می‌آیند. این قارچ‌های درماتوفیتی علاقه زیادی به کراتین دارند، که در قسمت‌های مرده پوست  وجود دارد و می‌توانند در آنجا رشد کنند. کراتین یک پروتئین است که به وسیله سلول‌های پوست تولید شده و در لایه خارجی پوست قرار می‌گیرد. مو و ناخن نیز از کراتین تشکیل شده‌اند به همین دلیل قارچ‌های درماتوفیتی می‌توانند پوست، مو و پنجه‌های حیوان را آلوده کنند.گربه‌های پارسی و هیمالیایی نسبت به دیگران بیشتر درمعرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

عامل: سه نوع قارچ درماتوفیت گربه وجود دارند که عبارتند از:

میکروسپوروم کنیس  (Microsporum canis)

مخزن آن گربه می‌باشد و عامل اصلی کچلی در گربه است. پس درماتوفیتِ حیوان دوست می‌باشد. در بچه گربه‌ها که سیستم ایمنی تکامل نیافته است بیشتر مشاهده می‌شود. درماتوفیت گربه بیشتر ایجاد ضایعه می‌کند. معمولا پوزه این حیوانات، اطراف چشم و گوش‌ها محل آسیب هستند. بسیاری از گربه های بالغ نیز آلوده می‌شوند اما علائم بیماری را نشان نمی‌دهند لذا بایستی که بررسی‌ها و معاینات دامپزشکی در مورد آنها لحاظ شود. این بیماری معمولا از یک حیوان به حیوان دیگر انتقال پیدا می‌کند.

میکروسپوروم جیپسئوم (M.gypsium)

از درماتوفیت‌های خاک دوست می‌باشد در خاک از بقایای کراتین موجود در خاک مانند مو و ناخن و . . . استفاده می‌کنند در صورتی که به انسان یا حیوان منتقل شود قادرند در همه جای بدن ضایعات کچلی را ایجاد کنند.

تریکوفیتون منتاگروفیس (trichophyton mentagrophytes)

از طریق جوندگان مثل موش به حیوان انتقال پیدا می‌کند.

علایم تریکوفیتون منتاگروفیس در گربه‌ها

درماتوفیت‌ها باعث سست شدن موها شده به طوری که به راحتی موها ریزش پیدا کرده واین ریزش مو باعث ایجاد حالت کچلی معمولا گرد یا سکه مانند در ان ناحیه می‌شود. از علایم دیگر این قارچ‌ها می‌توان به ایجاد جوش‌های کوچک، پوسته پوسته یا تیره شدن پوست، اشاره کرد. اگر قارچ‌های درماتوفیتی پنجه‌ها یا ناخن‌ها را مبتلا کنند، می‌توانند باعث بد شکل شدن ناخن و یا ترشح مایع لزج مانند از پنجه‌ها شود. 
بعضی از گربه‌ها می‌توانند حامل بیماری باشند بدون اینکه از خود علایمی را نشان دهند، به این گربه ها اصطلاحا گربه‌های ناقل می‌گویند که باعث انتقال بیماری به سگ و گربه سالم می‌شوند. همچنین قارچهای درماتوفیتی می‌توانند باعث ایجاد ضایعات دانه دانه مانند ریز بر روی پوست گربه شوند که در اثر ناز و نوازش در زیر دست حس می‌گردند. به این حالت اصطلاحا التهاب پوست ارزنی می‌گویند. این بیماری می‌تواند از نظر دوام محدوده گسترده‌ای داشته باشد. ممکن است خودبخود طی ۲ هفته بهبود یابد. جراحات قارچی معمولاً با واکنش‌هایی چون خارش درد و التهاب همراه نیستند.

زندگی با گربه مبتلا به درماتوفیت

درماتوفیت گربه نکات مهمی دارد. میکروسپوروم کنیس، مسری ترین نوع از قارچ‌های درماتوفیتی است. برای ریشه کن نمودن این بیماری می‌بایست تمام حیوانات مبتلا را درمان کرد و محیط ضد عفونی شده تا بیماری به انسان یا دیگر حیوانات سالم انتقال پیدا نکند. درماتوفیت‌های قرار گرفته برروی پوست و موی حیوان می‌توانند تا چند هفته بعد از ریزش مو نیز زنده مانده وباعث انتقال بیماری شوند.

از آنجای‌که گربه‌ها می‌توانند بدون اینکه علایمی از خود نشان دهند باعث انتقال بیماری شوند، تمام آنهایکه به نظر سالم می‌رسند نیز بهتر است مورد آزمایش قرار گرفته و در صورت ابتلا تحت درمان قرار بگیرند. رعایت نظافت و تمیز کردن مداوم خاک برای دور کردن قارچ‌هایی که در آن رشد کرده‌اند، همچنین شستشوی گربه‌هایتان با شامپو‌های ضد قارچ میتواند کمک شایانی کند و در صورت سلامت حیوان استفاده از شامپو‌های ضد قارچ از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند. حیوانات مبتلا می‌بایست از دیگر حیوانات و انسان‌ها (مخصوصا افراد مبتلا به ایدز یا تحت شیمی درمانی) جدا شوند.

اگر حیوان شما به نوع میکروسپورم ژیپسیوم یا تریکوفیتون منتا گروفیس مبتلا شده، می‌بایست از در معرض قرار دادن سگ یا گربه در برابر خاک آلوده و یا جوندگان جلوگیری شود. اگر قسمت کوچکی از پوست مبتلا به قارچ شده باشد دامپزشک می‌تواند آن را با تجویز کرم یا لوسیون‌های ضد قارچ مناسب درمان نماید. برای مالیدن این نوع داروها حتما از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده کنید. داروهای ضد قارچ خوراکی وقتی تجویز می‌شوند که داروهای موضعی (مثل کرم و لوسیون ضد قارچ) موثر واقع نشوند و یا میزان ضایعه به حدی وسیع باشد که درمان موضعی ممکن یا عملی نباشند. به هیچ عنوان داروهای موضعی را به صورت خوراکی استفاده ننمایید این کار میتواند باعث مرگ حیوان شود. در تمام موارد، درمان موضعی + چیدن موها نیز توصیه شده است.

تشخیص به موقع این قارچ‌ها بسیار مهم است و این قارچ را به راحتی می‌توان با نور فرابنفش مشاهده کرد.

 

آخرین محصولات

 

 

شرکت توسعه دانش هوا دریای آسیاآخرین محصولات