ازن در صنایع غذایی

 

در حال حاضر یکی از اصلی ترین چالش‌های پیش روی توسعه صنایع غذایی، تولید محصولات غذایی ایمن‌تر، سالم‌تر و با کیفیت بالاتر است که کمتر فرآوری شده باشند اگرچه تعداد زیادی روش‌های ضدعفونی کننده وجود دارد ولی روشی موثر است که نه تنها مواد غذایی را حفظ می‌کند و رشد میکروارگانیسم ها را در مواد غذایی کنترل می‌کند، بلکه از نظر یکپارچگی ترکیب شیمیایی اطمینان حاصل می‌کند ، ایمنی هنوز هم مهم ترین هدف در صنایع غذایی است. درمان ازن یکی از این موارد است که ایمنی و کیفیت محصولات غذایی را حفظ کرده و به حفظ تازگی آنها کمک می‌کند.

درمان ازن یک روش شیمیایی برای از بین بردن آلودگی مواد غذایی در فازهای آبی و گازی است که شامل انواع مواد غذایی آلوده مانند میوه‌ها، سبزیجات، خشکبار، نوشیدنی‌ها، ادویه‌جات، ترشی‌جات، گوشت، ماهی و مرغ و ... می‌‌شود.

استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده، به جای عوامل سنتی مانند کلر، با توجه به خاصیت اکسیداسیون آن که تقریباً 1.5 برابر قوی‌تر از کلر است توجیه می‌شود، و بنابراین طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های ضدمیکروبی را پوشش می‌دهد.

استفاده از ازن هم ایمنی میکروبیولوژیکی محصولات غذایی را بهبود می‌بخشد و هم ماندگاری آن‌ها را طولانی‌تر می‌کند، بدون تغییر در مواد مغذی ، شیمیایی و مشخصات فیزیکی.

سال‌ها ازن به عنوان یک ماده ضدمیکروبی قدرتمند، برای ضدعفونی کردن آب برای اهداف مختلف از جمله نوشیدن (بطری آب)، استخر شنا ، آکواریوم‌ها، برای جلوگیری از پوسته شدن برج‌های خنک کننده، و همچنین برای تصفیه آب و فاضلاب شهری استفاده شده است.

منبع: A Review on Ozone-Based Treatments for Fruit and Vegetables Preservation