دیگه وقتشه برای ضدعفونی از گاز ازن اسنفاده کنیم

ازن به عنوان یک اکسیدکننده قوی توانایی از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی مانند انواع باکتری، قارچ و ویروس را دارد.  براساس گزارشات موجود اثر ضدعفونی کنندگی گاز ازن و محلول ازن با غلظت مشخص بر روی انواع عامل های بیماریزا مثل HepatitusA  , ,EntericAdenvirus Rotovirus(HRV), Nor walkviruse در دست است لذا با توجه به ماندگاری ویروس کووید 19 بر روی سطوح مختلف اهمیت ضد عفونی کردن آن‌ها چند برابر می‌شود.

ازن (O3) يا آلوتيپ سه اتمي اكسيژن، يك گاز ناپايدار است كه به طور وسيع به منظور ضدعفوني و اكسيداسيون مورد استفاده قرار گرفته است. ازن، قدرت حلاليت نسبتا خوبي در آب دارد، به طوريكه در مقايسه با اكسيژن در حدود 20 برابر قابليت حلاليت بيشتري دارد. ازن يك اكسيدكننده پروتوپلاسم است كه برروي گروه‌هاي سولفيدريل از اسيدآمينه‌هاي موجود در پروتئين‌هاي باكتري تاثير گذاشته و موجب اختلال در فعاليت‌هاي آنزيمي سلول ميشود. گاز ازن ميتواند كپك‌ها، باكتري‌ها و ويروس‌ها را تخريب كند[2].

استفاده از ازن ریسک خطای نیروی انسانی را در انجام عملیات ضدعفونی به حداقل رسانیده و اثربخشی عملیات ضدعفونی را تضمین می‌کند. در واقع گاز ازن می‌تواند به تمامی سطوح، منافذ، ترک ها، فیلترهای تهویه و غیره برسد و آن‌ها را ضدعفونی کند. قدرت اکسایش بالا، سرعت بالای ضدعفونی و یکنواختی ضدعفونی از دیگر مزایای استفاده از ازن است.

به نقل از انستیتوی ملی بهداشت: ویروس یک عامل عفونی است که مکانی در نزدیکی مرز بین افراد زنده و غیر زنده را اشغال می‌کند. این ذره‌ بسیار کوچکتر از سلول باکتریایی است که از یک ژنوم کوچک DNA یا RNA تشکیل شده و توسط یک پوشش پروتئینی احاطه شده است. ویروس‌ها وارد سلول‌های میزبان می شوند و آنزیم‌ها و مواد سلول‌های میزبان را ربوده و نسخه‌های بیشتری از خود تهیه می‌کنند. ویروس‌ها باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری ها در گیاهان و حیوانات می شوند ، از جمله ایدز، سرخک، آبله و فلج اطفال و البته سویه‌های مختلف ویروس کرونا، از جمله  SARSوCoV19.

ویروس‌ها می‌توانند از طریق بینی، دهان یا زخم‌های پوست وارد بدن شوند. ویروس‌های مختلف بر اساس توانایی ویروس در تشخیص نوع سلول میزبان و یا ورود موفقیت آمیز به سلول‌ها، انواع مختلف سلول‌ها را آلوده می‌کنند. پس از ورود عفونت، ژنوم ویروس برای تولید پروتئین‌های همانند سازی لازم برای ایجاد ذرات جدید ویروس فعال می‌شود و چرخه تکرار می‌شود. به عنوان مثال، ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا به سلول‌هایی که دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش را پوشانده‌اند حمله خواهند کرد. به عنوان مثال نوروویروس به سلول‌های روده دستگاه گوارش حمله می‌کند. سلول‌های ریه‌ها و برونش‌ها اهداف SARS-CoV19 هستند.

ویروس ها بسته به ویروس، نوع سطح و محیط می‌توانند مدت زمان متفاوتی روی سطوح فعال بمانند. ویروس‌های سرماخوردگی می‌توانند تا یک هفته روی سطوح فعال باقی بمانند، در حالی که ویروس‌های آنفلوانزا می‌توانند حدود 24 ساعت زنده بمانند و ویروس SARS-CoV19 حدود 72 ساعت فعال باقی می ماند. در این زمان است که ویروس بی سر و صدا به سطوح متصل می شود، و منتظر است تا توسط یک میزبان فرصت رشد و تکثیر پیدا کند [3].

منایع:

 

1) مجله علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي سال 14 ،شماره 2 ،صفحات 57 تا 61( زمستان 83)

2)https://www.randrmagonline.com/articles/88901-ozones-efficacy-in-deactivating-coronavirus-like-pathogens

 آخرین محصولات