صندلی Tamu، یا هنر تا کردن

زمانی که ایده طراحی این صندلی مطرح شد، ما آن را بر اساس هوش هزاران ساله بشر ساخته ایم. طراحان این هوش را استمرار می‌بخشند.

اکنون توانایی این را داریم وسیله‌ای را مهندسی و تولید کنیم که مدل‌سازی آن در چند سال پیش، به دلیل پیچیدگی زیاد، عملاً غیرممکن بود. می‌توانستیم طرح و ایده اولیه داشته باشیم اما نمی‌توانستیم به آن عینیت ببخشیم. امروزه، شرایط تغییر کرده است.

آن آسنسیو: زمانی که طراحان با فناوری‌های جدید مواجه می‌شوند، گاهی اوقات تمایلی به تغییر عادت‌های خود ندارند، «رها می‌کنند» و پذیرفتن ایده یادگیری مجدد چیزهایی که فکر می‌کردند همه آن‌ها را می‌دانند برایشان سخت است. آیا شما هم جزو این دسته از افراد هستید؟

پاتریک جوین: درست است، چون وقتی من به امکانات پرینت سه بعدی پی بردم، در واقع دنیایی از فرصت به روی من باز شد. وقتی شما این مسیر را شروع کردید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. هنگامی که ما اولین صندلی خود را با مدل سه بعدی با استفاده از SOLIDWORKS ساختیم، شگفت زده شدیم، حتی در آن زمان که طراحی مولد وجود نداشت.

A: مدتی پس از ساختن اولین صندلی، در اولین ملاقاتی که با شما داشتم به شما پیشنهاد کردم که توسعه مفهومی، طراحی و شبیه سازی را در پلتفرم 3DEXPERIENCE که شامل طراحی مولد است، ترکیب کنید. برای شما چطور بود؟

 

J: در شروع پروژه Tamu، فقط یک طرح وجود داشت و این ایده وجود داشت که صندلی باید مانند یک تکه اوریگامی تا شود. بعد ایده پارچه یا پوستی مطرح شد که بتوانیم آن را تا کنیم تا فضا را اشغال نکند. در عین حال، ما باید از استحکام صندلی اطمینان پیدا می‌کردیم تا محکم بایستد. و همچنین به شکل خودکار، عواملی مانند وزن فردی که روی صندلی می نشیند باید بررسی شود.

 

A: می‌توان گفت در واقع هیچ ماشینی وجود ندارد، فقط افرادی هستند که به کار با نرم‌افزار مسلط هستند. این حوزه دیگری است که در آن باید از رویه‌های معمول خود فاصله بگیرید، باید بپذیرید که دیگران می‌توانند راه‌حل‌های جدیدی را مثلاً با اتخاذ رویکردی علمی، برای برآورده کردن نیازهای شما ارائه دهند. این فرآیند فراگیر، ترکیب انسان و ماشین و افزودن یک جزء جامعه، امری نوین است. این شکلی از همکاری است که می تواند نوید دهنده یک دوره جدید، یک سبک جدید و یک زبان جدید باشد.

J: ایده ترکیب فرم و عملکرد برای من هم مهم و کلیدی به نظر می‌رسد. با استفاده از توری بسیار سبک، صندلی را بسیار ارگونومیک و برای نشستن راحت ساختیم، زیرا قالب بدن می‌شود. ما از یک سیستم بهینه سازی استفاده کردیم تا صندلی تا حد امکان شفاف و سبک باشد. امروزه توانایی این را داریم وسیله‌ای تولید کنیم که مدل‌سازی آن در چند سال پیش، به دلیل پیچیدگی زیاد، عملاً غیرممکن بود. ما می‌توانستیم طرح و ایده اولیه داشته باشیم، اما نمی‌توانستیم به آن عینیت ببخشیم. امروزه، شرایط تغییر کرده است.

ما همچنین از تمام این هوش مبتنی بر نرم افزار برای بهبود نحوه ساخت صندلی، از انتخاب مواد گرفته تا چاپ سه بعدی، استفاده می‌کنیم. این رویکرد شامل یک سیستم مثلثی پیچیده است. نتیجه بیان زیبایی پنهان نرم افزار است. وقتی ایده ساخت این صندلی مطرح شد، آن را بر اساس هوش هزاران ساله بشر ساختیم. هر بار که مدادم را روی یک ورق کاغذ می‌گذارم، مانند همه طراحان، این هوش را تداوم می‌بخشم.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا ارجاع سفارش با ما تماس بگیرید.