یافتن تعادل اخلاقی

آموزش بهتر در اخلاق مهندسی می تواند ایمنی فناوری را بهبود بخشد.

پیشرفت های تکنولوژی چالش های اخلاقی جدیدی را برای مهندسان ایجاد می کند. بسیاری از مؤسسات آموزشی برای آموزش مؤثر اخلاق مهندسی مجهز نیستند، با این حال، دانشجویان را برای انتخاب های اخلاقی در محل کار آماده نمی کند. با گسترش فناوری دامنه معضلات اخلاقی که مهندسان با آن روبرو هستند، مربیان در سراسر جهان برای رسیدگی به این چالش سازماندهی می کنند.

 

در سال 1950، آلن تورینگ، ریاضیدان انگلیسی، این ایده را مطرح کرد که ماشین‌ها ممکن است روزی رفتار هوشمندی مشابه با رفتار انسان از خود نشان دهند. در حال حاضر، هوش مصنوعی (AI) در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره رایج است، و جایگزین قضاوت انسان در موقعیت‌هایی می‌شود که از توصیه‌های خرید گرفته تا تصمیم‌های مرگ یا زندگی را شامل می‌شود.

 

با این حال، با فراگیرتر شدن فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، آیا می‌توان به آنها آموزش داد که اخلاقی عمل کنند؟ و اگر قرار باشد اخلاق در هوش مصنوعی لحاظ شود، چه کسی تصمیم می گیرد که کدام اخلاق را اعمال کند؟

 

جو هرکرت، دانشیار بازنشسته و مدرس اخلاق مهندسی و فناوری در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، گفت: «اخلاق همیشه در مهندسی مهم بوده است، اما با توسعه فناوری، پیچیده‌تر شده است. اکنون فناوری با مردم به شیوه‌هایی در تعامل است که در گذشته فراگیر نبوده است.»

 

مهندسی از بسیاری جهات، اغلب مثبت، بر انسان تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در توسعه وسایل نقلیه خودران، هوش مصنوعی برای کاهش تعداد و شدت تصادفات رانندگی استفاده می شود.

 

اما اخلاق مهندسی همیشه مثبت نیست - و همیشه واضح نیست. وقتی مهندسان میانبرهایی را انتخاب می‌کنند که امنیت عمومی را به خطر می‌اندازد - یا تحت فشار قرار می‌گیرند تا عملکرد را برای دستیابی به سود به خطر بیندازند - اخلاق چه نقشی باید ایفا کند؟ در مورد کار روی پروژه‌هایی که در آن چیزهایی که برای برخی خوب است برای دیگران خوب نیستند - کمک به شرکت‌های نفتی برای ادامه تولید منابع سوخت تجدید ناپذیر یا پهپادهای مهندسی برای انجام ترور، برای مثال، چطور؟ مهندسان چگونه می توانند چنین معضلاتی را تشخیص دهند و حل کنند؟

 

هرکرت گفت که آگاهی و درک بیشتر از اخلاق در میان مهندسان، کارفرمایان و جامعه به عنوان یک کل اولین گام مهم در رسیدگی به چنین مسائلی است. او و سایر مربیان به طور منحصر به فردی برای دستیابی به این هدف با افزایش پوشش خود از موضوع در کلاس قرار دارند.

 

هرکرت گفت: "در برخی موارد مهندسان اعتراضاتی را مطرح می کنند، اما اغلب به آنها گوش داده نمی شود." «از آنجایی که ما به طور فزاینده ای از فناوری های نوظهور مانند هوش مصنوعی، فناوری نانو و مهندسی زیست پزشکی استفاده می کنیم، آنها پیچیده تر می شوند و مستعد شکست هستند به گونه ای که ممکن است نتوانیم پیش بینی کنیم. این فناوری همچنین آنقدر سریع در حال توسعه است که نظارت بر آن برای تنظیم کننده ها دشوار است. اخلاق اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است.»

 

تضمین اخلاق در مهندسی زیستی

زیست پزشکی یکی از بخش‌های مهندسی است که در آن سؤالات اخلاقی به‌ویژه آشکار است. به عنوان مثال، ویرایش ژن در حال حاضر با CRISPR امکان پذیر است و دانشمندان را قادر می سازد تا خطاهای موجود در DNA را که ممکن است باعث بیماری یا ناتوانی می شود، تصحیح کنند – اما همچنین امکان «مهندسی» انسان ها را به روش هایی که احتمالاً مسائل اخلاقی را مطرح می کند، افزایش می دهد.

 

هرکرت می‌گوید: «بحث وجود دارد که این فناوری‌ها تا چه حد باید برای افزایش عملکرد انسان، فراتر از جنبه درمانی، مورد استفاده قرار گیرند. من یک دوره آموزشی در مورد ابعاد اخلاقی پیشرفت تدریس می‌کنم و دانش‌آموزان اغلب به سختی می‌توانند تفاوت بین طراحی یک عضو مصنوعی برای سربازی که بازوی خود را در جنگ از دست می‌دهد و ایجاد یک عضو مصنوعی برای سربازی که می‌تواند در جنگ به عنوان یک سلاح استفاده شود را ببینند.

«اعطای توانایی «دید اشعه ایکس» به انسان، پیشرفتی فراتر از جنبه درمانی خواهد بود. چیزی شبیه به آن، با استفاده از فناوری بی سیم، روز به روز امکان پذیرتر می شود. با آن، باید گفت‌وگوی بزرگ‌تری در مورد اخلاق انجام این کار و اینکه چگونه می‌تواند اثرات مخربی بر حریم خصوصی و امنیت داشته باشد، وجود داشته باشد.»

 

آموزش ضروری

با این حال، اگر اصول اخلاقی مهندسی تدریس شود، در بهترین حالت، ناسازگار است. برای مثال، نویسندگان مقاله‌ای در مجله اروپایی آموزش مهندسی دریافتند که «اکثریت مربیان در هر سه گروه [ایالات متحده، اروپای غربی و مناطق انگلیسی غیرآمریکایی] آموزش‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه اخلاق را ناکافی می‌دانستند». این مطالعه همچنین نشان داد که مربیان اروپایی تاکید بیشتری بر اخلاق در موضوعات پایداری و زیست محیطی دارند، در حالی که مربیان ایالات متحده بیشتر بر روی کدهای اخلاقی، به علاوه اخلاق در طراحی و ایمنی تمرکز می کنند.

 

مانفرد هامپ، استاد بازنشسته در دانشگاه فنی دارمشتات (TUD) در آلمان و عضو هیئت مدیره انجمن اروپایی آموزش مهندسی (SEFI)، که چندین ابتکار برای افزایش آگاهی در مورد اخلاق برخی از دانشگاه ها واحدهای اخلاقی اجباری خود را توسعه می دهند و برخی دروس انتخابی دارند. اما باید به نحوی مهندسان را با روش‌های برخورد با معضلات اخلاقی آشنا کرد.»

 

هامپ گفت که اکثر اساتید از تجربیات حکایتی خود برای آموزش به دانش آموزان استفاده می کنند که به ناهماهنگی کمک می کند.

 

او توضیح داد: «اساتید مهندسی آلمان معمولاً به عنوان حرفه ای کار کرده اند، بنابراین آنها تجربه صنعتی دارند و در مورد آن صحبت می کنند. "مسائل اخلاقی به طور کلی محور این تجربیات است."

 

دانش‌آموزان TUD خواستار آموزش رسمی در مورد این موضوع بودند، بنابراین آنها به طور خاص از هامپ برای آموزش فلسفه و اخلاق درخواست کردند. در پاسخ، هامپ و همکارانش یک ماژول اجباری ایجاد کردند که از اساتید علوم انسانی دعوت می کرد تا به دانشجویان مهندسی آموزش دهند، با موضوعاتی که شامل فلسفه علم و اخلاق بود.

 

او گفت: "ایده اصلی این بود که همیشه اساتید علوم انسانی و مهندسی با هم در مقابل دانشجویان صحبت کنند و به دو روی یک سکه نگاه کنند." علیرغم اینکه بخشی اجباری از دوره های مهندسی ما بود، بسیار موفق بود و تعداد کمی از دانشجویان شاکی بودند. اکثر آنها از مواجهه با این موضوعات بسیار خوشحال بودند.»

 

تجربه هرکرت با تحقیقات و شواهد حکایتی همخوانی دارد که نشان می‌دهد نسل‌های جوان اخلاق شخصی قوی دارند. به عنوان مثال، یک مطالعه توسط Cone Communications نشان داد که 64٪ از Millennials اگر شرکت اهداف مسئولیت اجتماعی سازمانی قوی نداشته باشد، شغلی را نمی پذیرند و 88٪ می گویند که اگر به آنها فرصتی برای ایجاد فرصت داده شود، شغل آنها رضایت بخش تر خواهد بود. تأثیر مثبت اجتماعی و زیست محیطی

 

Peakon - پلت فرم تعامل کارکنان ارائه شده توسط شرکت نرم افزار منابع انسانی Workday - دریافت که نسل Z اولین نسلی است که نگرانی ها و مسائل اجتماعی پیرامون آب و هوا را برجسته می کند. بنابراین، برای سازمان‌هایی که خواهان کارمندانی با مشارکت اجتماعی هستند، رویکرد اخلاقی‌تر به کسب‌وکار می‌تواند یک تغییر بازی باشد.

 

موردی برای مطالعات موردی

حرفه میان رشته‌ای هرکرت هم مهندسی و هم جامعه را در برگرفته است. او با تدریس اخلاق مهندسی در ایالات متحده برای بیش از 35 سال، دریافت که رایج ترین و بالقوه مؤثرترین روش تدریس این موضوع از طریق مطالعات موردی است.

 

او گفت: «سال‌های زیادی از فاجعه شاتل فضایی چلنجر در سال 1986 استفاده کردم. مهندسان هشدار دادند که شرایط آب و هوایی برای جلوگیری از نشتی در مهر و موم های O-ring تقویت کننده های موشک جامد شاتل بسیار سرد است. پس از پرتاب یک حلقه O به بیرون درز کرد که شاتل را نابود کرد و هفت خدمه را کشت. به تعویق انداختن پرتاب [آنگونه که در پروتکل‌های ایمنی ناسا خواسته شده است] می‌توانست زندگی‌ها را نجات دهد.»

 

چنین مثال‌هایی و همچنین موارد رایج‌تر و روزمره، به مربیان اجازه می‌دهد تا به طور کامل به اهمیت اخلاق بپردازند. هرکرت به نقل از فیلسوف مایکل دیویس، استاد فلسفه در مؤسسه فناوری ایلینویز، و عضو ارشد مرکز مطالعات اخلاق در حرفه‌ها، اهداف آموزش اخلاق را به چهار دسته اصلی تقسیم می‌کند: انتظارات حرفه؛ تشخیص وجود یک معضل اخلاقی؛ ابزارهایی برای رسیدگی به این معضلات؛ و تأکید بر تقویت اراده اخلاقی برای صحبت کردن یا اقدام کردن.

 

هرکرت گفت: «مورد دوم احتمالاً مهم‌ترین است. «اگر دانش‌آموزان در حین کار با این مسائل مواجه شوند، ما می‌خواهیم که بتوانند به نحوی به آنها عمل کنند.»

 

هرکرت گفت که مطالعات موردی با دانشجویانش طنین انداز شده است.

 

او گفت: «البته، تنوعی در نحوه دریافت آموزش دانش‌آموزان وجود دارد. «بعضی از دانش‌آموزان اهمیت اخلاق را نمی‌دانند و صرفاً برای یادگیری علم آمده‌اند. به نظر می رسد دیگران واقعاً از فرآیندهای فکری درگیر در جنبه های اخلاقی لذت می برند و آن را جنبه مهم دیگری از آموزش مهندسی خود می دانند. در 5 تا 10 سال گذشته، من می گویم تعداد بیشتری از دانش آموزان من در گروه دوم قرار می گیرند.

 

یادگیری خودراهنما

همه دانشجویان به اندازه کافی خوش شانس نیستند که در یکی از معدود دانشگاه هایی که آموزش اخلاق ارائه می دهند، شرکت کنند. برای رفع این نیاز، هامپ به دنبال دموکراتیک کردن دسترسی از طریق نقش خود در SEFI بود.

 

SEFI متشکل از شش گروه با علاقه خاص است، از جمله یکی در مورد اخلاق، اما آن گروه به حالت خاموشی رفته بود. در سال 2016، SEFI در نظر گرفت که آیا باید گروه غیرفعال را برای همیشه منحل کند یا خیر. هامپ، یکی از اعضای هیئت مدیره SEFI، علیه تعطیلی صحبت کرد. او گفت: «ما موفق شدیم گروه را زنده نگه داریم و من به عنوان رئیس انتخاب شدم.

 

هامپ با این مسئولیت جدید و انگیزه تقویت شده برای آموزش مهندسین در مورد اهمیت اخلاق، یک «خواننده اخلاق» ایجاد کرد.

 

هامپ گفت: "من فکر کردم لازم است مهندسان از متون اصلی فلسفی باستانی آگاه شوند." ایده این بود که 12 قطعه ادبیات را از سنین مختلف بگیریم و مهندسان را تشویق کنیم که از آنها به عنوان روشی مستقل و فوق برنامه برای برخورد با اخلاق استفاده کنند.

 

از زمان توسعه این مواد آموزشی، گروه اخلاق SEFI تعداد شرکت کنندگان را افزایش داده است و یک رئیس مشترک اضافه کرده است که به طور منظم سمینارهایی را برای شرکت کنندگان ایجاد می کند.

 

تشخیص تغییر

در حالی که بسیاری از دانشگاه‌ها ممکن است هنوز ماژول‌های اخلاقی اجباری را به عنوان بخشی از برنامه‌های درسی مهندسی خود ارائه ندهند، و همه شرکت‌ها ممکن است هنوز به طور کامل از مسئولیت اخلاقی خود در قبال مردم قدردانی نکرده باشند، هرکرت معتقد است که اخلاق در صنعت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

او گفت: «پیشرفتی وجود داشته است، اما کند بوده است. از نظر آموزش اخلاق مهندسی، فکر می کنم نسبت به 20 سال پیش در جایگاه بهتری هستیم، اما هنوز جای پیشرفت وجود دارد.

 

"در 20 سال گذشته کارهای زیادی در رابطه با ملاحظات اخلاقی پیرامون محیط زیست انجام شده است، اما پایداری به معنای گسترده تر آن باید بر روی بیشتر تمرکز شود، به طوری که این فقط پایداری زیست محیطی نیست، بلکه پایداری اجتماعی نیز هست."

 

بنیاد ملی علوم ایالات متحده (NSF) برنامه ای را برای تحقیقات اخلاقی و مسئولانه تأمین می کند. در حالی که این برنامه منجر به تحقیقات ارزشمندی در مورد اخلاق مهندسی و تحقیقات مسئولانه، از جمله روش‌های آموزشی نوآورانه شده است، هرکرت فکر می‌کند که اخلاق بیش از حد یک تفکر بعدی است.

 

او گفت: «در طول زندگی حرفه‌ای‌ام، بسیاری از اعضای هیئت علمی مهندسی از من خواسته‌اند که چیزی برای پیشنهادهای کمک مالی فنی‌شان بنویسم. «این خوب و بد است؛ بیشتر این پیشنهادات حاصل ماه ها کار است و بعد از آن مولفه اخلاق اضافه می شود. اگر این محققان فکر می کنند که من می توانم چیزی را در یک روز به دست بیاورم، درک اخلاق فوق العاده نیست. این یک افزونه است، نه چیزی که جزء تحقیقات آنها باشد. اما امیدوارم این در حال تغییر باشد.»

 

جملات حاشیه:

88 درصد از کارمندان می‌گویند اگر فرصت‌هایی برای تأثیرگذاری مثبت اجتماعی و زیست‌محیطی به آنها داده می‌شد، شغلشان رضایت‌بخش‌تر می‌شد.

لینک متن اصلی